Ściąga z Linuxa, Basha i wiersza poleceń... Cheat sheet from Linux, Bash and the command line...

Linux to rodzina open-source Unix-podobnych systemów operacyjnych stworzonych w oparciu o jądro Linuxa. Pierwsza wersja jądra Linux została udostępniona publicznie 17 września 1991 dla architektury komputera PC przez Linusa Torvaldsa.

Dystrybucje zawierają jądro Linuksa oraz pomocnicze oprogramowanie systemowe i biblioteki. Popularne dystrybucje Linuksa obejmują Debian, Fedora i Ubuntu. Komercyjne dystrybucje obejmują Red Hat Enterprise Linux i SUSE Linux Enterprise Server.

Dystrybucje Linuksa dla komputerów stacjonarnych zawierają system okienkowy, taki jak X11 lub Wayland, oraz środowisko graficzne, takie jak GNOME lub KDE Plasma. Dystrybucje przeznaczone dla serwerów mogą całkowicie pomijać grafikę lub zawierać stos rozwiązań, taki jak LAMP.

Bash

Ważną częścią systemu operacyjnego jest powłoka systemowa (Shell), którą najczęściej dla Linuxa jest Bash napisany dla projektu GNU. Bash to jedna z najpopularniejszych powłok systemów uniksowych. Jest domyślną powłoką w większości dystrybucji systemu GNU/Linux oraz w systemie macOS. Istnieje także wersja dla systemu Windows, np. standardowo instalowana wraz z systemem GIT.

Bash pozwala na pracę w trybie konwersacyjnym i w trybie wsadowym. Język Bash umożliwia definiowanie aliasów, funkcji, zawiera instrukcje warunkowe, jak i konstrukcje sterujące przepływem. Powłoka systemowa zachowuje historię wykonywanych poleceń i zapisuje ją domyślnie w pliku _.bashhistory w katalogu domowym użytkownika.

[Dokument w przygotowaniu]


Materiał przygotował dla Was:
Andrzej EZNAWCA Mazur
Zapraszam na moje strony:
LekcjePHP.pl
Eznawca.pl